Jesień zbliża się wielkimi krokami i niesie ze sobą niższe temperatury, krótsze dni, intensywne opady deszczu, przymrozki, gołoledź i wiele innych meteorologicznych zjawisk, na które warto przygotować nasz samochód. Chodzi nie tylko o komfort jazdy i bezpieczeństwo, ale także o zabezpieczenie pojazdu przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. W tym artykule przedstawimy szereg prostych czynności, które warto wykonać oraz podpowiemy na co zwrócić uwagę podczas eksploatacji samochodu jesienią.
Przygotuj się na gorsze warunki jazdy – zadbaj o wycieraczki samochodowe
Jesienna pogoda obfituje w deszcz, mgłę, gołoledź, przymrozki, duże zachmurzenie i inne czynniki pogarszające widoczność, przyczepność i skuteczność hamowania.
Szykując się do sezonu jesiennego na początku powinniśmy pomyśleć o widoczności na drodze. To idealny moment na wymianę wycieraczek samochodowych. Po obfitym w słońce upalnym lecie guma w wycieraczkach często nie spełnia swojej funkcji. Sparciałe pióro wycieraczki nie tylko źle zbiera wodę z szyby, ale też może odpaść z mocowania. Szyba może zostać poważnie porysowana przez metalowe elementy wycieraczek. Koszt wymiany całej szyby czołowej na pewno znacząco przewyższy koszt nowych wycieraczek dobrej jakości. Dodatkowo świeże wycieraczki lepiej sprawdzą się, kiedy nadejdzie zima i trzeba będzie oczyścić szybę ze śniegu i lodu. Na rynku dostępne są pióra o różnych rozmiarach. O tym, jak dobrać odpowiedni rozmiar do naszego auta, piszemy w artykule o wycieraczkach samochodowych.
Oświetlenie pojazdu
Już od września dni robią się coraz krótsze. Coraz częściej jeździmy po ciemku. Kontrola żarówek w samochodzie jest zatem wskazana. Warto również ustawić zbieżność świateł. Taką usługę znajdziemy na każdej stacji diagnostycznej. Skontrolujmy tylne światło przeciwmgielne. Pamiętajmy, że znajduje się ono tylko z lewej strony pojazdu. W Polsce przepisy nakazują, żeby przy pogorszonych warunkach pogodowych tj. zachmurzenie, deszcz czy mgła, przełączyć się ze świateł do jazdy dziennej na światła mijania. Na jesieni bardzo często będziemy jeździć na światłach mijania zatem może się zdarzyć sytuacja, że żarówka przepali nam się podczas podróży. W takiej sytuacji warto mieć komplet żarówek, żeby taka sytuacja nie utrudniała nam jazdy. Dodatkowo za brak sprawnego oświetlenia możemy otrzymać mandat karny w kwocie do 500 zł.
Płyny eksploatacyjne
Letni płyn do spryskiwaczy nie jest odporny na zamarzanie. Przed nadejściem ujemnych temperatur musimy zastąpić go zimowym. Na początku jesieni polecamy skończyć dolewanie letniego płynu do spryskiwaczy i w razie dolewki sięgać po zimowy. Dzięki temu układ spryskiwaczy oczyści się z letniego płynu zanim nadejdą mrozy. Zbyt duża ilość letniego płynu w układzie przy ujemnych temperaturach prowadzi do powstawania gródek lodu, które zatykają przewody a w skrajnych przypadkach lód może rozsadzić plastikowy zbiorniczek na płyn do spryskiwaczy oraz gumowe przewody.
Klimatyzacja i filtry
Na jesieni pojawiają się grzyby i niestety nie tylko w lesie ale również w zaniedbanej klimatyzacji. Obecność grzyba w powietrzu, którym oddychamy ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Niektóre odmiany prowadzą do bardzo ciężkich chorób płuc i mogą stać się przyczyną zatruć. Dodatkowo nieświeża woń z kratek nawiewowych nie umila nam zbytnio jazdy dlatego na jesieni zalecamy czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji. Możemy zlecić to odpowiedniemu warsztatowi albo wykonać tą czynność samemu przy pomocy specjalnych preparatów.
Ciekawym sposobem na oczyszczenie klimatyzacji jest produkt AMTRA MOJE AUTO CLEAN AIR. To specjalny pojemnik aerozolu z rozpylaczem. Procedura czyszczenia klimatyzacji tym preparatem jest zbliżona do tej stosowanej w profesjonalnych serwisach klimatyzacji. Puszkę preparatu umieszczamy na podłodze za fotelem kierowcy (przysuńmy fotel i oparcie jak najbliżej kierownicy), nastawiamy klimatyzację na maksymalne chłodzenie, maksymalną siłę nawiewu i włączamy obieg zamknięty, uruchamiamy rozpylacz na puszce i zamykamy wszystkie drzwi i okna w samochodzie. Proces ten trwa 15 minut i pozostawia oczyszczoną i odgrzybioną klimatyzację, dywaniki oraz tapicerkę. Bardzo ważną rolę w układzie wentylacyjnym samochodu pełni filtr kabinowy. Ten element również warto wymienić jesienią.
Opony i hamulce
Przyjmuje się, że kiedy średnia temperatura spada poniżej 7 0C jest to najlepszy moment na wymianę opon na zimowe. Przy tej czynności poprośmy w warsztacie o sprawdzenie stanu technicznego tarcz i klocków hamulcowych. Przy śliskich drogach dobre hamowanie to podstawa.
Uszczelki
Gumowe uszczelki w drzwiach, oknach czy w klapie bagażnika dbają o to, aby do środka nie dostawała się woda. W warunkach jesiennych temperatura oscyluje między dodatnią a ujemną. To powoduje, że dużo wody dostaje się w okolice uszczelek i nieustannie zamarza i rozmarza. Przymarznięta uszczelka przy próbie otworzenia drzwi może się oderwać. Aby uniknąć takiej sytuacji, uszczelkę należy odpowiednio zakonserwować. Służą do tego specjalne preparaty np.:
SILIKON DO USZCZELEK AMTRA MOJE AUTO
Porady
Po okresie letnim warto zmienić dywaniki na gumowe maty. Dywaniki chłoną wodę, która podczas jazdy paruje i osadza się na szybach ograniczając widoczność.
Przejeżdżając przez las zdejmijmy nogę z gazu. Jesień i wiosna to intensywny okres migracji dzikich zwierząt i właśnie wtedy dochodzi do największej liczby wypadku z udziałem zwierząt.
W nowszych silnikach diesla (z układem Common Rail) sugerujemy przed zimą wymienić filtr paliwa. Wtryskiwacze są bardzo wrażliwe na jakość paliwa. W filtrze paliwa gromadzi się woda, a gdy będzie jej za dużo, zamarznie i odetnie nam dopływ paliwa.
Kiedy robi się zimniej, małe zwierzęta szukają ciepłego schronienia, a ciepły samochód to idealne miejsce. Na jesieni pod maską mogą przebywać kuny, myszy i małe koty. Przed jazdą nie zaszkodzi zajrzeć pod maskę.